2009. január 28., szerda

Technikai szemmel

Az iskola melyben dolgozom, egy átlagos önkormányzati speciális iskola. Írnék egy pár szót a felszereltségéről:

Alapból rendelkezik egy kisméretű tanuló medencével. 1 méter mély és kb. 15x5 méteres. A víz fölé benyúló, plafonba épített emelőszerkezettel rendelkezik. Amúgy minden osztályterem és öltöztető fel van szerelve ilyenekkel, melyek motorikusan irányíthatóak. Ezeket hoist-nak hívják és segítenek a mozgássérült gyerekeket kiemelni a tolókocsikból, ágyakból stb. Kézzel tilos emelni őket, csak ezeket a gépeket lehet használni. Ez így jobb, mert nem megy tönkre az ember háta és ami a legfontosabb, hogy a gyermek biztonságosan és szakszerűen van megemelve, kiemelve.

Minden osztályterem rendelkezik minimum 3db számítógéppel és internet kapcsolattal. Ezen kívül van bennük projector és smart board. A smart board (okos tábla) kvázi egy fehér tábla, melyre a projectorral lehet vetíteni, csakhogy ez egy interaktív tábla, mivel érintőképernyős, így a táblára kivetített képen lehet irányítani a számítógépet (az ujjaddal húzod az kurzort). Vannak hozzá „filctollak”, de ezek is kurzor irányítóként fungálnak, s ráadásul 4 különböző színben van, így nem kell külön a színeket beállítani, ha a tanár valamit magyaráz és a táblán ki akarja azt jelölni.

Az, hogy ugyanúgy minden teremben van TV videóval és DVD-vel, nem nagy szám.

Az iskolának van két saját kisbusza. Mindkettő 17 személyes és speciálisan átalakított, hogy kerekesszékkel is lehessen rajta utazni, ehhez hátul külön emelő és rögzítők vannak. Van még egy Volkswagen Sharan-juk is, ez egy 7 személyes nagy családi autó.

Fejlesztőjátékok, hangszerek, különböző művészeti kellékek garmada.

Egyes gyerekeknek akik kicsit jobb képességűek, de nehezebben, vagy nehezen érthetően tudnak beszélni, van egy úgynevezett „beszélő gépük”. Ez egy speciális érintőképernyős laptop. Kb. 12”-os képernyője van, kis piktogramok jelölik a szavakat és akár egész mondatokat is összetudnak állítani vele. Nagyon ügyes kis szerkezet. Látszik a gyerekeken, hogy élvezik és némelyikük jól is használja. Megtudtam, hogy kizárólagos forgalmazója van és egy darab megközelítőleg 3 millió forintba kerül… Kb. 10db van belőle az iskolában. 3 gyerek most kapott újat, mert a max. 3 éves már régi és elavult volt…, de ezek kisebbek, valójában egy palmtop van átalakítva és jóval olcsóbbak is (csak alulról közelíti az 1 milliót…), viszont okosabbak, nagyobb a memóriájuk.

Mindezek mellett az egész iskola akadálymentesített. Külön parkolója van, bár az már kicsi, nem mindig van hely. Nagy két részre osztott udvara is van, EU szabályoknak megfelelő mászókával, csúszdával.

Van még egy terem, mellyel már otthon is találkoztam a FENO-ban, amit multi sensory room-nak, azaz „több érzékszervre ható szobának” hívnak. Ebben egy kisebb diszkót megszégyenítő felszerelés van. Számítógéppel vezérelt zenegép és lámpák. Fényfüzérek, érintő-fal, vízoszlop, ködgép, „fény-alagút”, meg még nem is tudom mi, mert csak ezeket láttam működni, de van ott még jó adag cucc.

Egy szó, mint száz, az iskola rendesen fel van szerelve, s még csak nem is magántulajdonú…

1 megjegyzés:

Tücsi írta...

Szia!

"Érdekes", inkább csodálatos, amit írtál az iskoláról!
Nem tudom, hogy tudsz-e róla, de a lányunk Réka koraszülöttként érkezett, spastikus agyi bénulással (gondolom ez neked mond valamit). Márciusban lesz 2 éves, már eljutottunk odáig, hogy 1-2 lépést tesz önállóan. Minden nap járok vele fejlesztésre...
... és itt vannak a különbségek sajnos. Kornél (ő a fejlesztőnk) pont ma panaszkodott, hogy senkitől nem kap támogatást, csak abból élnek, amit a szülők adományoznak, plussz pár "komolyabb esetű" gyerek után kapják a normatívát.
Van egy konduktor is, aki masszírozni szokta Rékát, ő évente 3x-4x kimegy Hamburba 2-3 hétre és megkeres annyi pénzt, hogy az alapítványnál kvázi ingyen dolgozik.

Ha van kedved, nézd meg a blogunkat: www.rekaekblogja.blogspot.com

További jó munkát azon a szuper helyen, Isten áldjon Benneteket!

Tücsi